Dokument, ktorý vám vyhodnotí energetickú spotrebu a hospodárnosť budovy sa nazýva energetický certifikát. Informuje o energetickej náročnosti či už domu, priemyselnej budovy či inej hospodárskej budovy a poskytne vám informácie o spotrebe energie na chod vašej domácnosti. Na chod domácnosti sa používa vykurovanie, ochladzovanie, osvetlenie, ohrev teplej vody a takisto ďalšie energetické potreby, ktoré sú v dnešnej dobe prítomné už v každej nehnuteľnosti. V ktorých prípadoch je energetický certifikát povinnosťou? V dnešnej dobe je energetický certifikát povinný pre novostavby, ktoré čaká kolaudácia.
Podľa novej legislatívy musia novostavby, ktoré nie sú skolaudované potrebné doložiť energetický certifikát ku kolaudácii. A to nie je všetko. Podľa najnovších podmienok by mali novostavby dodržať maximálne energetickú triedu A0, čo je vysoko úsporná domácnosť. V prípade, že plánujete predaj alebo prenájom nehnuteľností môže od vás kupujúci či realitka požadovať energetický certifikát. Výška spotreby energie na nehnuteľnostiach a mesačná cena za spotrebu energie je čoraz viac riešená a ľudia si vyberajú nehnuteľnosti aj na základe tohto kritériá. Energetický certifikát má za úlohu informovať obyvateľov a užívateľov bytu či domu o prehľade energetickej náročnosti.
Práve to môže byť užitočné pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti. Energetický certifikát vám však dokáže zefektívniť vašu nehnuteľnosť. Dokáže presne identifikovať oblasti, kde môžete na energetickej efektívnosti ušetriť. V niektorých krajinách je energetický certifikát dokonca povinnosťou zo zákona pri predaji či stavbe novej nehnuteľnosti. K tomuto kroku speje už aj Slovensku a preto sa s možnosťou vyhotovenie energetického certifikátu obráťte na profesionálov. Certifikaciabudovy.sk vám pomôžu pri vyhotovení energetického certifikátu budov https://www.certifikaciabudovy.sk/energeticky-certifikat/a zefektívnenie hospodárskej náročnosti.